Mgr. Jiří Vávra: Rozvoj obcí musí mít jasná pravidla

28.08.2014 13:26

 

Společným kandidátem TOP 09 a STAN je v blížících se senátních volbách v obvodu č. 24 Mgr. Jiří Vávra. „Pocházím z rodiny, v níž se dědí láska ke strojařině, a už dvacet let se podílím na budování rodinných firem zaměřených na strojírenství, potravinářství a ekonomické poradenství,“ představuje se sympatický čtyřicátník, který se v současné době zaměřuje zejména na vývoj, výzkum a inovace, tedy oblasti, v nichž se podílel na tvorbě několika projektů a produktů, které získaly různá ocenění a patenty.

 

Jiří Vávra působí už čtvrtým rokem v Zastupitelstvu Městské části Praha 9. Jako předseda privatizační komise prosadil jasná a transparentní pravidla další privatizace obecních bytů. Předsedá také komisi pro rozvoj ekologicky zatížených oblastí po bývalých velkých továrních provozech ve Vysočanech.

A svoje zkušenosti chce přenést do Senátu, v němž by se zaměřil hlavně na problematiku územního plánování, rozvoje obcí a životního prostředí s důrazem na boj proti hlukové a dopravní zátěži. „Z Prahy 9 vím, že když funguje spolupráce radnice a občanů, lze prosadit řadu pozitivních věcí a je také možné zabránit mnoha negativům jako například necitlivým developerským projektům. Brzdou je ale často legislativa – necitlivá a nesmyslná, evidentně vytvořená lidmi odtrženými od praxe,“ vysvětluje Jiří Vávra a dodává: „A to bych chtěl ve spolupráci s občany, vedeními našich městských částí a odborníky změnit. Není možné, aby radnice a občané byli bezradní proti projektům, které hyzdí a znehodnocují jejich obce a města.“

Stejně tak není možné, aby třeba Horní Počernice i další městské části už roky marně volaly po zlepšení dopravní situace a po omezení tranzitní dopravy. „Legislativa se nesmí stavět proti obcím a lidem, kteří v nich žijí. Je čas nastavit jasná pravidla pro dopravu, výstavbu a zejména pak pro developery, přestat se v legislativním procesu ubírat cestou ´zlatých českých ručiček´, ale naopak učit se nejen v oblasti územního plánování a rozvoje tam, kde to desítky let funguje – v Německu, Rakousku, Nizozemsku nebo ve Skandinávii,“ zdůrazňuje Jiří Vávra, který základ úspěchu vidí v opravdu účinném propojení senátora a občanů jeho volebního obvodu.

„Základem mé práce bude pravidelná a intenzivní komunikace s obcemi a občany, a to prostřednictvím veřejných shromáždění za účasti odborníků ochotných pomoci, cestou senátorských dnů, návštěv zastupitelstev, zřízením kanceláře a dalšími způsoby,“ vyjmenovává senátní kandidát za TOP 09 a STAN.