Volně pohozené injekční stříkačky

27.06.2015 13:43

 

V půlce měsíce června se mi při procházce po Počernicích povedlo v parku ve Chvalkovické ulici těsně za plotem u pískoviště nalézt injekční stříkačku. Pravděpodobně už spousta z vás tento okamžik, kdy na ulici, v parku nebo na jiném veřejně dostupném místě spatřila ležet použitou injekční stříkačku, někdy zažila.

Protože se jedná nejen o nepříjemnou, ale i nebezpečnou záležitost, je nutné dodržet určitá pravidla. Obecně je sice chvályhodné stříkačku hned zvednout a vyhodit do odpadkového koše nebo ji zahodit na jiné méně frekventované místo, ale tento postup může být velmi nebezpečný. Nejen pro vás, protože hrozí poranění při manipulaci (v takovém případě je vždy dobré vyhledat lékařskou pomoc), ale i pro ostatní, kteří by teoreticky mohli přijít se stříkačkou do styku. Proto je nejlepším řešením zavolat na centrální linku městské policie 156 nebo přímo na oddělení v Horních Počernicích 281 864 413. Na lince nahlásíte přesné místo nálezu a doporučí vám počkat na hlídku, aby stříkačka s jehlou před příjezdem hlídky nezůstala „bez dohledu“.

Po osobní zkušenosti musím napsat, že jsem byl mile překvapen rychlým dojezdem hlídky, která na místo dorazila do 8 minut. Následně hlídka stříkačku uložila do plastové nádoby a odvezla ji k bezpečné likvidaci. Vše se odehrálo rychle a zcela bez jakýchkoliv zádrhelů či nepříjemností.

Rád bych proto všechny poprosil o maximální ohleduplnost a také opatrnost. Ostatně od stříkačky se může nakazit malé dítě, ale třeba i pobíhající pes či kočka. Jak jsem mohl sám zjistit, není se ze strany policie čeho obávat a na jejich pomoc v podobných případech se je možné spolehnout. A třeba uděláte dobrý skutek.

 

Petr Růžička,

člen protidrogové komise za TOP 09